Salı, 17 Temmuz 2018 23:35

SALİH YİYİTALP “BU FIRSATI KAÇIRMAYIN”

 

Başkan Salih Yiyitalp;  “Bazı idari para cezalarının  yeniden  yapılandırılması  için yeni imkan getirildiğini “söyledi.

Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Yiyitalp, yayınlanan Torba Yasası ile milyonlarca vatandaşın vergi ve vergi cezaları, bazı idari para cezaları,  sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi ferdi alacakları yeniden yapılandırılması için yeni imkan getirildiğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan , Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih  Yİyitalp Torba Yasası resmen yürürlüğe girdiğini ,borçlandırma ve yapılandırma sürecinin başladığını vurgulayan başkan Yiyitalp “Kamuya borcu olan milyonlarca kişiye yapılandırma fırsatı başladı. Temmuz sonuna kadar başvurulursa; gecikme cezaları, faizler silinecek. İsteyen peşin ödeyip enflasyon tutarının sadece yüzde 10’unu ödeyecek, isteyen de borcunu  taksite böldürecek.  Bu borçlar,31 Mart 2018 tarihine kadar ortaya çıkan tüm borçları kapsıyor. Sigorta prim borçları, her türlü vergi (KDV, emlak, gelir, çevre, motorlu taşıtlar vergisi gibi),  trafik cezası, idari cezalar, kapsamda borçlar yer almaktadır. Öte yandan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı ile Motorlu Taşıtlar Vergisi kapsamında olan minibüs tanımındaki “9 ile 15 oturma yeri” ifadesi “9 ile 17 oturma yeri”; otobüs tanımındaki “en az 16 oturma yeri” ifadesi de “en az 18 oturma yeri” olarak değiştirilmiş .Bu düzenleme ile Minibüsçü esnafının otobüs tarifesinden motorlu taşıt vergisi ödeme  zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır.Bu uygulama 2019 ocak ayında yürürlüğe girecek. “ diyen Yiyitlap, yapılandırmadan faydalanmak isteyen esnaf için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu,  bu fırsatı tüm üyelerin zaman kaybetmeden değerlendirmelerini istedi.